Restauracja

Wyróżnienie Gault&Millau

Restauracja Dwór Stary Chotów kolejny raz została doceniona przez inspektorów Gault&Millau i znalazła się w najnowszym wydaniu kulinarnego przewodnika na rok 2017. Przewodnik przyznał 13,5 punktu na 20 możliwych i dwie czapki. Jest to jeden z najbardziej wpływowych na świecie przewodników kulinarnych.

Maciej Kobylański to szef kuchni młodego pokolenia ma 27 lat, ale już olbrzymie doświadczenie, wyczucie smaku, znajomość produktu lokalnego i kuchni polskiej. Jak pisze przewodnik: Wciąż uczy się od mistrzów, bierze udział w konkursach kulinarnych i praktykach zagranicznych. Jego poczynania wspiera, zapraszając na różne wydarzenia kulinarne, Witold Wróbel członek Polskiej Akademii Smaku, a także osoba, o której autorzy przewodnika piszą dobry duch polskiej gastronomii, odkrywcy młodych talentów kulinarnych.

Kuchnia w Starym Dworze Chotów wpisuje się w najnowsze trendy nie tylko naszej, rodzimej gastronomii. Stąd dbałość o wysoką jakość produktów. Będąc członkiem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, sięga po produkty również z firm szczycących się tym znakiem jak np. Nowicki Naturalnie z Potaśni koło Ostrzeszowa. Zaopatruje się tam w mięso i wyroby ze świni złotnickiej. Wśród dostawców warzyw i owoców są okoliczni rolnicy. Co więcej, wpisując się we wspomniane trendy, Maciej Kobylański czerpie pełnymi garściami z tradycji kuchni polskiej, szlacheckiej czy dworskiej, dodając jej własną, niepowtarzalną nutę.

Przyglądając się karcie zauważymy, że nie jest rozbudowana, ale za to skrywa w sobie wykwintne w smaku i podane z największym kunsztem dania. Tu przyjeżdża się na takie rarytasy jak zupa rakowa. A inspektorzy z przewodnika Gault&Millau zwrócili uwagę na carpaccio z lekko opiekanej sezonowej wołowiny podane z purée z suszonych pomidorów i dojrzewającym serem. Rekomendują także smażoną kaczkę po wielkopolsku z modrą kapustą z malinami, smażonymi w kaczym tłuszczu i emulsją z pietruszki.

Przewodnik zwrócił uwagę na obsługę kelnerską, która znakomicie orientuje się w podawanych daniach. Regionalności miejscu dodaje także fakt serwowania piwa z browaru Fortuna w Miłosławiu. Obiekt posiada znakomitą część hotelową, a pieczołowicie odrestaurowany budynek i park zachęcają by spędzić tu więcej czasu niż tylko podczas jedzenia wyśmienitego obiadu.

Co to jest przewodnik Gault&Millau?

Przewodnik został założony w 1965 roku we Francji przez dwóch znanych krytyków kulinarnych Henri’ego Gault’a i Christian’a Millau. Systemem punktów i czap kucharskich ocenia i honoruje restauracje oraz szefów kuchni. Nie skupia się jednak tylko na miejscach, gdzie można zjeść dobrze, a przede wszystkim w dobrej relacji jakości do ceny, ale opisuje także i ocenia hotele oraz najlepsze produkty spożywcze charakterystyczne dla danego regionu.

Gault&Millau podobnie jak Michelin wysyła swoich inspektorów anonimowo. Nie są znane ich personalia, a swoją ostateczną ocenę przyznają według siatki 500 punktów, na które powinni zwrócić uwagę - od uśmiechu kelnera na powitanie, przez wystrój wnętrza, otoczenie restauracji itd.

System oceniania opiera się na symbolu czap kucharskich, w ten sposób są oceniane i restauracje, i szefowie kuchni. Inspektorzy mogą przyznać od 1 do 20 punktów. Miejsca, które uzyskały powyżej 10 punktów, są opisywane w przewodniku. Na podstawie powyższej punktacji najlepszym przyznawane są czapki kucharskie (od 1 do 5) jako wyznacznik jakości.

Redaktorem naczelnym polskiej edycji Gault&Millau została Justyna Adamczyk - członkini stowarzyszenia Slow Food, koneserka smaków i kuchni świata. Dzięki niej polska edycja będzie nietypowa, bo duży nacisk położony jest na kwestie dotyczące slow foodu, produktów naturalnych, ekologicznych i regionalnych.